ויאגרה
פעילות התרופה ויאגרה לזקפה אין-אונות תופעות לוואי אזהרות והתוויות נגד הוראות שימוש עלון לצרכן

גורמים לבעיות זקפה - ויאגרה, סיאליס ולויטרה


הסיבות והגורמים לבעיה

ניתן לחלק את הגורמים לבעיה לשניים: גורמים פיזיולוגיים וגורמים פסיכולוגיים. בעבר נטו לחשוב כי אין אונות הינה "מחלה" של הגיל המבוגר אך לא כך הדבר, בפועל, גם גברים צעירים מתלוננים כי הם סובלים מן הבעיה. כדי לטפל בבעיה יש לאבחן קודם לכן את הגורם לבעיה.

גורמים פיזיולוגיים :

מחלת הסוכרת, טרשת עורקים, ערמונית מוגדלת, סרטן הערמונית, מחלות לב וכלי דם, עישון, צריכת אלכוהול מוגברת, שימוש בסמים, השמנה, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה, טרשת העורקים, נטילת תרופות מסויימות, טיפולים רפואיים, תופעות לוואי של תרופות, תאונה, פגיעה וכו', בהחלט עלולים לגרום לאין אונות, אימפוטנציה ובעיות בזקפה. טיפול בבעיה הפיזיולוגית עשוי לפתור או לשפר את בעיות הזקפה.

גורמים פסיכולוגיים

לחצים, חרדות, דכאונות, כעסים, בעיות בין בני זוג, טראומה מהעבר, בעיות בעבודה, אובדן אדם קרוב וכו' עלולים לגרום לבעיות בזקפה, לעיתים עלולות הבעיות להיות זמניות ולחלוף מעצמן לאחר תקופה מסויימת, אך יתכן ובעיות הזקפה לא יחלפו מעצמן ורק טיפול פסיכולוג או טיפול זוגי יפתור את הבעיה או יקל עליה.

רבים הם המקרים בהם טיפול פסיכולוגי או זוגי בלבד אינו מספיק. במקרים הללו ניתן לשלב גם טיפול תרופתי אשר יקל על הבעיה. שילוב הטיפול תרופתי יסייע למטופל להתגבר על חרדות הביצוע ויעניק לו בטחון עצמי.

למי הטיפול בגלולות הזקפה אינו מתאים

לא כל אחד מן הגברים יכול ליטול את אחת מגלולות הזקפה - הויאגרה, הסיאליס והלויטרה. גברים הסובלים ממחלות רקע כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם, ערמונית מוגדלת ועוד או אשר נוטלים תרופות לטיפול ביתר לחץ דם כגון תרופות ממשפחת הניטריטים, אינם יכולים להשתמש באחת מתרופות ממשפחת מעכבי האנזים אלא באישור הרופא המטפל ובהדרכתו.

גלולות הזקפה הנפוצות (הויאגרה, הסיאליס והלויטרה) פועלות על אותו מנגנון אך בכל אחת מהן מינון אחר של חומרים פעילים. הויאגרה היא הגלולה הראשונה שפרצה לשוק התרופות, היא אושרה לשימוש על ה - FDA האמריקאי בשנת 1998, הגלולה משפיעה כ - 30-40 דקות לאחר נטילתה, ויש ליטול אותה לאחר צום של 3 שעות ועל בטן ריקה כדי שיעילותה לא תפגם. טווח השפעתה של הגלולה כ - 4 שעות ותופעות הלוואי העיקריות הינן הסמקה, צרבת, כאבי ראש וסחרחורות, הפרעות בראיה, קושי בזהוי צבעים וכתמים כחולים בראיה. מספר שנים לאחר פריצת הויאגרה לשוק, ובעקבותיה, פרצה הגירסה המשופרת יותר לגלולת הזקפה - סיאליס. הסיאליס תשפיע כ - 20 דקות לאחר נטילתה, כאשר אחד היתרונות הגדולים של הגלולה הוא שניתן ליטול את הגלולה בתוספת ארוחה מלאה. הסיאליס בעלת טווח השפעה ארוך מאד - בין 24-36 שעות, כאשר במהלכן תיגרם הזקפה בכל פעם שיווצר גירוי מיני. יתרונותיה הרבים של הסיאליס מקלים על מטופלים רבים ובעיקר על אותם מטופלים המעדיפים ליטול את הגלולה לאחר בילוי כגון ארוחה טובה, בילוי בבר ושתיית אלכוהול. החסרון הבולט ביותר של הסיאליס הינו תופעות הלוואי המתמשכות לאורך זמן רב יותר, וזאת משום המינון הגבוה של החומרים הפעילים שבגלולה. תופעות הלוואי הנפוצות של הסיאליס הינן כאבי ראש, כאבי גב ושרירים, הפרעות במערכת העיכול.

ויאגרה


לויטרה וסיאליס

הלויטרה היא גלולת הזקפה שפרצה לשוק בעקבותיהן של הויאגרה והסיאליס, זמן השפעתה הוא המהיר ביותר - כעבור 16 דקות מרגע נטילת הגלולה. טווח השפעתה של הלויטרה הינו בין 6-12 שעות וניתן ליטול אותה עם האוכל אך יש להקפיד שהמזון לא לצרוך מזונות רוויי שומן שיפחיתו את מידת ספיגת התרופה בדם ואת יעילותה. תופעות הלוואי הנפוצות של הלויטרה מתבטאות בכאבי ראש וסחרחורות, הפרעות במערכת העיכול, טשטוש בראיה.

ללויטרה מספר יתרונות בולטים ועל כן היא מועדפת על ידי רבים מן הגברים.

- הלויטרה ידועה כמקלה ומסייעת במקרים של דיכאון
- השפעתה של הלויטרה מתמקדת באזור הפין ומרחיבה את כלי הדם באזור הפין בלבד, על כן גם גברים הסובלים ממחלות רקע מסויימות כגון הסכרת, יכולים ליטול את הגלולה.
- הלויטרה הופצה בשוק גם כסוכריות, דבר המקל על המשתמשים לשאת את האריזה הדיסקרטית בכיס לכל מקום.

יש לציין כי אחוז קטן מן הגברים אשר משתמשים בגלולות הזקפה דיווחו כי אין כל שיפור בזקפה, חלק מהם סובלים מפגיעה עצבית בשל תאונה, פגיעה או ניתוח. גלולות הזקפה למיניהן אסורות לגברים הסובלים ממחלות לב וכלי דם, גברים הנוטלים תרופות מקבוצת הניטריטים (להרחבת כלי הדם ולהורדת לחץ דם) וכו'.

סיאליס
לויטרה


ג'ל מרחיב

נר מיוז הינו דרך טיפול באמצעותו יתרחבו כלי הדם בפין. את הנר יש להחדיר לפי השופכה באמצעות מוליך זעיר. הטיפול אינו נעים במיוחד והחומר הפעיל שבנר משמש גם להזרקות בפין. כיום משתמשים בדרך טיפול זו גברים שאינם יכולים ליטול את גלולות הזקפה או גברם הסובלים מפגיעה עצבית וגלולות הזקפה האחרות אינן מועילות להם.

זקפה מהטבע

הטיפולים האלטרנטיביים נפוצים מאד בעת האחרונה, ורבים מן הגברים מעדיפים שלא להשתמש ברפואה הקונבנציונלית אלא בחומרים טבעיים. תכשירים הטבעיים, תוספי תזונה, צמחי מרפא, תמציות מן הטבע וכו' ניתן למצוא בחנויות הטבע, בפארמים ובאתרי אינטרנט רבים. תכשירים מוכרים כגון הגברא, הקמגרה, הפאואר קופי ועוד נחשבים כתוספים המכילים רכיבים טבעיים בלבד וניתן להשיגם ללא מרשם רפואי. התכשירים בטוחים, קלים לשימוש ויעילים ויש גברים המשתמשים בהם באופן קבוע ומדווחים על תוצאות טובות. התכשירים אינם גורמים לתופעות לוואי כלשהן.

משחות ומדבקות

תרופות המבוססות על ניטרוגליצרין (כגון משחות ומדבקות) גורמות להרחבת כלי הדם. התכשירים הללו עלולים לגרום לירידה בלחץ הדם - דבר שיגרום לכאבי ראש עזים, מה גם שאם עושים שימוש במשחות - עלול הדבר לגרום לבת הזוג להתרחבות כלי הדם בנרתיק ולירידה בלחץ הדם.

השתלת תותב מתנפח

תותב מתנפח הינו הפתרון האחרון בו משתמשים כאשר כל האפשרויות האחרות המוזכרות לעיל לא מועילות. את התותב משתילים באמצעות החדרתו לאיבר המין על ידי ניתוח. קיימים שני סוגי תותב: תותב מתנפח - המופעל על ידי שסתום שהוחדר לשק האשכים, כאשר המטופל מעוניין לנפח את התותב הוא לוחץ על השסתום. תותב קשיח למחצה - תותב המורם למצב זקפה במהלך יחסי המין, תותב זה אינו פוגם בתחושות ובאמצעותו ניתן לקיים יחסי מין מלאים הכוללים חדירה. במקרים כגון פגיעה מסרטן או מחלה כרונית משתתפות קופות החולים בעלות הניתוח.

שינוי אורח חיים

למעשה, סעיף זה צריך להיות הראשון במאמר זה מאחר ויש להבין שאורח חיים בריא עשוי לפתור בעיות רבות, ורבים מן הגברים הניגשים לטיפול מודרכים, לפני כל טיפול רפואי, לשנות אורח חיים, לאכול נכון, אוכל בריא ללא שומנים, ארוחות מסודרות, להוריד במשקל ולהגיע למשקל גוף אידיאלי, לבצע פעילות גופנית באופן קבוע כדי לשפר את זרימת הדם בגוף, להמנע מעישון, אלכוהול וסמים, לישון טוב - לפחות 6-7 שעות בלילה, לנהל אורח חיים רגוע ולא עצבני ומתוח. אורח חיים כזה יסייע לכל אחד מן הגברים להתגבר על בעיות רבות ובכללן בעיות זקפה.

ייעוץ מקצועי

כיום, כאשר הרפואה מתקדמת, ניתן למצוא פתרון כמעט לכל בעיה. הסקסולוג הינו רופא מומחה לבעיות בחיי המין, ותפקידו לאבחן ולאתר את הגורם לבעיות בחיי המין. לאחר תשאול מקיף ובדיקות כלליות ינסה הרופא המקצועי לאתר אם הבעיה היא פיזיולוגית או פסיכולוגית. בהעדר בעיה פיזיולוגית מפנים את המטופל לטיפול פסיכולוגי, זוגי, פסיכותרפי או פסיכו סקסולוגי.

רבים הם המקרים שבהם מגיעים מטופלים שניסו לטפל בבעיה בכוחות עצמם ולא הצליחו ועל כן הם סוחבים את הבעיה זמן רב וסובלים גם מצלקות ובעיות נוספות כגון דימוי עצמי נמוך, בטחון עצמי ירוד, חרדות ביצוע, חוסר רצון ליצור קשרים עם בני המין השני וכו'. במקרים הללו העבודה קשה יותר, יש להשיב את בטחונם העצמי ולטפל בהם באמצעות טיפול משולב כגון טיפול פסיכולוגי בשילוב עם תרופות משפרות זקפה שיפחיתו את החרדה ברגע האמת.

לויטרה
ויאגרה