ויאגרה
פעילות התרופה ויאגרה לזקפה אין-אונות תופעות לוואי אזהרות והתוויות נגד הוראות שימוש עלון לצרכן

אין-אונות

ההגדרה המקצועית לאין אונות הינה חוסר יכולת של הגבר לייצר זקפה או לשמור על זקפה רצופה שתאפשר לגבר קיום יחסי מין מלאים על באמצעות חדירה לנרתיק. אין אונות הינה תופעה שרב הגברים פגשו בה לפחות פעם בחיים, והגורמים לבעיה עלולים לנבוע כתוצאה מבעיות פיזיולוגיות או פסיכולוגיות. על מנת לטפל בבעיה יש לאבחן, קודם לטיפול, את הגורם לבעיה. לעיתים, טיפול בגורם יפתור את בעיית האין אונות, ולעיתים ידרש טיפול משולב, גם בגורם לבעיה וגם בתסמינים. לכל אחד מן המטופלים ידרש טיפול שונה בהתאם לבעיה ולגורם לה.

הגורמים הפיזיולוגי:

הגורמים הפיזיולוגיים עלולים לנבוע כתוצאה מבעיות בריאותיות, מחלות רקע, טיפולים רפואיים או נטילת תרופות כגון תרופות להורדת לחץ דם או תרופות אנטי דיכאוניות, ירידה ברמת הורמון הטסטוסטרון, ייצור רמות גבוהות הורמון פרולקטין, ניתוחים, תאונות או פגיעות, ליקויים בתפקוד בלוטת המין או ערמונית מוגדלת, עישון, שימוש בסמים, צריכת אלכוהול מוגזמת, השמנת יתר תזונה לא נכונה, חוסר פעילות גופנית וכו'. כאשר בעיית האין אונות נובעת עקב מחלת רקע, יתכן ושימוש בתרופות יקל על המחלה ויפתור את בעיית האין אונות, אך יש לקחת בחשבון כי קיימות תרופות המקלות על מחלות הרקע אך הן שגורמות לבעיית האין אונות ועל כן, אם בעיית האין אונות נובעת כתוצאה משימוש בתרופה כלשהי – לעיתים ניתן להחליפה בתרופה אחרת לאחר התייעצות עם הרופא.

הגורמים הפסיכולוגיים:

רבים הם המקרים בהם מתלוננים גברים על תופעת האין אונות ומגלים מיד כי הגורם לבעיה פסיכולוגי. בחיים יתכנו מצבים שונים ומשונים, ומבלי שנרצה או נרגיש מושפעים אנו מן המצב, כך מושפעים גם חיי המין שלנו מן המצבים הפסיכולוגיים ויתכן כי תופעת האין אונות תופיע לפתע וגם תחלוף לאחר זמן מה, אך לעיתים, כאשר הבעיה הנפשית – הפסיכולוגית עמוקה יותר, ידרש טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי או לחלופין טיפול זוגי כדי לטפל בגורם לבעיה. הגורמים הפסיכולוגים שעלולים להוות גורם הינם: כעסים, מתחים, לחצים, פחדים, דיכאון, חרדות, טראומה, אובדן אדם קרוב, בעיות בעבודה, בעיות בזוגיות, רגשי אשם, עייפות, דאגות וכו'. ישנם מצבים פסיכולוגיים "רגעיים" שעלולים להפריע למהלך יחסי המין ולגרום לבעיות בזקפה ולאין אונות, כגון: קיום יחסי מין במקום ,"חשוף" או "אסור" שמישהו יכול להכנס ולהפתיע באמצע קיום יחסי המין, בגידות, התרגשות יתר, קיום יחסים עם בת זוג חדשה, פגישה ראשונה, ואפילו בת זוג מבוגרת ומנוסה המשרה על הגבר תחושה של חוסר בטחון או חוסר נסיון לעומתה ודאגה של הגבר שלא לספק את האשה. לעיתים, כאשר קיימת בעיה של דיכאון, עלול המצב הנפשי להגביר את בעיות הזקפה, אך מצד שני עלול להיות שבעיית האין אונות תחריף ותגביר את הבעיה הנפשית. כאשר קיימות בעיות פסיכולוגיות, נפשיות או רגשיות מומלץ לאבחן את הבעיה ולגשת לטיפול פסיכולוגי. אם הבעיה נפשית ניתן לטפל באמצעות פסיכיאטר שימליץ על תרופות אנטי דיכאוניות או טיפול בתרופות נגד חרדות. לעיתים, כאשר יש בעיות בין בני הזוג, יתכן וטיפול זוגי יסייע להתגבר על הבעיה.

ברב המקרים ימליץ הרופא המטפל לשלב טיפול בתרופות המעכבות PDE5 כגון ויאגרה, סיאליס ולויטרה, וזאת כדי לסייע למטופל ולחזק את בטחונו העצמי ועל מנת שלא יתקל בחרדות ביצוע במהלך יחסי המין. תופעת האין אונות הופכת לנפוצה יותר ככל שהגבר מתבגר. מסתבר כי כמחצית מן הגברים שחצו את גיל ה – 40 סובלים מדרגה מסויימת של אין אונות, וככל שהגיל עולה הסיכון לסבול מן התופעה גדל. תקופות קשות שעוברות על כל אחד מאיתנו עלולות בהחלט להשפיע על התפקוד המיני. כאשר הראש טרוד בבעיות, עלול הדבר להשפיע על החשק המיני ולגרום לגבר לפתח בעיות והפרעות בזקפה שיגרמו לתפקוד מיני לקוי. הבעיות הללו בד"כ יחלפו לאחר תקופה מסויימת, כאשר הבעיות יסתדרו, אך אם הגבר מתקשה לחזור לתפקוד מיני מלא עדיף כי יפנה לטיפול. בעיות בתפקוד המיני שהתפתחו עקב תקופה קשה ונמשכות זמן ממושך עלולות לגרום לבעיות נפשיות נוספות, לחוסר בטחון, לתסכול ואף לדיכאון וחוסר טיפול בליקויים בתפקוד המיני עלול להחריף את המצב ולעיתים לגרום לכך שהמטופל לא יוכל לחזור ולתפקד באותה הרמה שתפקד קודם לכן.

המלצות לטיפול עצמי:

כאשר הבעיה רגשית ונובעת עקב בעיות בזוגיות, גירושין, איבוד אדם קרוב, בעיות ולחצים בעבודה, מאמץ יתר או טרדה שנגרמת עקב עבודה, עייפות או כל מצב נפשי שגורם לראש להיות טרוד – מומלץ לנסות להרגיע את עצמכם במגוון שיטות שיסייעו לעבור את התקופה הקשה כגון מדיטציה, ספורט, נטילת צמחי מרפא מרגיעים או תרופות על בסיס טבעי כגון טיפות רסקיו, פרחי באך, תה להרגעה, תכשירים טבעיים המכילים את הולריאנה, הפסיפלורה, שורש רוזיולה ודמיאנה, ג'נסינג גינקו ועוד. במקרים של מתח כתוצאה מעבודה מאומצת מומלץ להוריד הילוך, להפחית שעות עבודה ולנוח כמה שיותר. במקרה של בעיות בבית, בזוגיות, פרידה, גירושין וכו', מומלץ לנסות להרגע בכל דרך אפשרית, להמנע ולהתרחק מחיכוכים ומריבות, להצמד לאנשים חיוביים ואהובים ואם יש צורך ליטול תרופות הרגעה כדי למנוע מתח בגוף. בכל מקרה נסו לעבור את התקופה, להרגע ולפתוח דלתות חדשות.

גבר הנמצא במערכת זוגית קבועה ועובר משבר הגורם לו להפרעות בזקפה, מומלץ לו לשתף את בת זוגו בבעיה כדי שלא יאלץ "להתחמק" מקיום יחסי המין, כדי שבת הזוג תהיה סובלנית ומתחשבת וכדי שההפרעות בזקפה לא יגרמו, בנוסף לבעיות הרגשיות, גם למתחים בין בני הזוג. לעיתים, כאשר בת הזוג שותפה ומבינה את הבעיה, עדיף לנסות לענג אחד את השני באמצעות מסג', לטיפות, חיבוקים נשיקות וכו', ללא כוונה לקיים יחסי מין, כדי שהגבר לא ירגיש נבוך מההפרעות בזקפה, כך ניתן להפיג את המתח.

בכל מקרה, מדובר במצבים זמניים הנמשכים תקופות קצרות, ולעיתים גם ארוכות, אם המצב נמשך תקופה ארוכה ואתם מבחינים שלא שאתם לא מסוגלים לעבור את התקופה "לבד" פנו לעזרה מקצועית. כדאי לדעת שככל שהזמן עובר עלול המצב להדרדר, החשק המיני יורד ולעיתים גם נעלם, הבטחון יורד ונוצר מצב של תיסכול שלעיתים עלול לגרום לדיכאון.

מחלות רקע

כאשר מדובר במחלות רקע כגון סוכרת, יתר לחץ דם, יתר כולסטרול, מחלות לב וכלי דם, טרשת העורקים, הגדלה שפירה של הערמונית, מומלץ לטפל קודם לכן במחלת הרקע באמצעות תרופות שיתכן ויפתרו את הבעיה. אם מדובר בטיפולים רפואיים או טיפולים תרופתיים כגון תרופות נוגדות דיכאון, תרופות להורדת לחץ דם, טיפולים כימותרפיים או הקרנות, ניתוח בערמונית וכו', אלה עלולים לגרום להפרעות בזקפה ומומלץ להיוועץ עם הרופא ולשאול אם ניתן להחליף את סוג התרופה, להוריד מינון או לברר אם מותר למטופל להשתמש בתרופות לשיפור הזקפה. לגברים הסובלים מהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית מומלץ לעשות אמבטיות של מים קרים וחמים לסרוגין, להוסיף לתזונה בכל יום 2 כפות גרעיני דלעת וכן מומלץ לעשות פעילות גופנית ובעיקר תרגילי יוגה.


אורח חיים לא נכון

תזונה לא נכונה, עישון, אלכוהול וסמים, העדר פעילות גופנית ולבישת מכנסיים ותחתונים צמודים, כל אלה בהחלט יכולים לגרום להפרעות בזקפה ואפילו לאין אונות. תזונה רוויית שומן, עישון, אלכוהול וסמים פוגעים במערכת העצבים ובזרימת הדם החופשית ומפריעים לתהליך הזקפה להתרחש. גם לבוש לא נכון (צמוד) מפריע לדם לזרום לפין ועלול לגרום לבעיות.דרכי טיפול מוכרות בהפרעות זקפה מנתונים בדוקים וממחקרים רבים שהתקיימו במשך שנים רבות עולה כי רק אחוז קטן מן הגברים אשר סובלים מאין אונות או מבעיות והפרעות בזקפה פונים לטיפול. רבים הם הגברים המעדיפים לדלג על המפגש הרשמי עם הרופא או העמידה בתור בבית המרקחת אשר מביכה אותם וניגשים לרכוש את התרופות לשיפור הזקפה באופן עצמאי דרך חברים או דרך האינטרנט. בדרך זו קיים סיכון לא קטן מאחר וללא בדיקות רפואיות (מינימליות) נטילת תרופות מעכבות PDE5 עלולות להיות מסוכנות לגברים הסובלים ממחלות רקע ואינם יודעים על המחלה. כבר קרו מקרים בעבר שגברים "פיתחו" מחלה מסויימת ולא ידעו עליה והמחלה התגלתה עקב פניית המטופל לרופא בטענה שהוא סובל מבעיות בזקפה. כל אחד מאיתנו עלול לפתח מחלות סמויות כגון לחץ דם לא יציב, סוכרת, מחלת לב או כלי דם ועוד בעיות שנטילת תרופות כגון הויאגרה עלולה לגרום להם לאסון, ועל כן מומלץ מאד לגשת לרופא כדי לקבל מרשם רפואי.

סיבה נוספת להזהר הינה הפצת תרופות מזוייפות או תרופות שפג תוקפן. יש לקחת בחשבון גלולות מזוייפות עלולות להכיל מינון נמוך של חומר פעיל ולגלולה לא תהיה השפעה ולא תיגרם זקפה או שתיגרם זקפה חלקית או לזמן קצר, מה שיגרום לגבר לתסכול רב. כמו כן גלולות מזוייפות או שפג תוקפן עלולות להכיל חומרים מסוכנים לבריאות.

למי אסור ליטול טיפול תרופתי לשיפור הזקפה במעכבי PDE5
כיום, קיימות בשוק התרופות מספר תרופות לשיפור הזקפה הפועלות באותו עיקרון של עיכוב אנזים פוספודיאסטרז 5 (PDE5). בתרופות הללו קיים מינון שונה של חומרים פעילים הגורמים להרחבת כלי הדם ועקב כך נוצרת זרימת דם מוגברת ומואצת לפין. הפילות הרפואית של התרופה עלולה להיות מסוכנת במקרים מסויימים ועל כן יש להתייעץ עם הרופא בעיקר במקרים הבאים

- במקרים שבהם המטופל סובל ממחלות רקע כגון מחלות לב וכלי דם, סוכרת, טרשת העורקים, וכו'
- מומלץ להמנע כלל מנטילת התרופה כ – 6 חודשים לאחר שבץ לבבי או מוחי.
- במקרים שהמטופל נוטל אחת מן התרופות ממשפחת הניטריטים.
- במקרים של ערמונית מוגדלת או ניתוח בערמונית


לסיכום:

בכל מקרה של נטילת תרופות מומלץ להיוועץ עם רופא ולעבור את הבדיקות הדרושות לשם קבלת מרשם רפואי. את הרכישה בבית המרקחת ניתן לחסוך באמצעות סריקת המרשם הרפואי ורכישת התרופה באופן חוקי דרך האינטרנט. התרופה תגיע לביתכם באריזה דיסקרטית תוך יומיים שלושה